PROCEDURA DOTYCZĄCA ZASAD HIGIENY I DEZYNFEKCJI POMIESZCZEŃ I POWIERZCHNI

 

Załącznik nr 4 do Zarządzenia nr 16/2020

z dnia 28 sierpnia 2020

Dyrektora Przedszkola BAJKA w Gębicach

PROCEDURA DOTYCZĄCA ZASAD HIGIENY
I DEZYNFEKCJI POMIESZCZEŃ I POWIERZCHNI

§ 1

  1. Załącznik Nr 4 określa procedurę dotyczącą zasad higieny i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, w okresie, o którym mowa w § 1 ust. 2 Zarządzenia nr 16/2020 Dyrektora Przedszkola BAJKA w Gębicach z dnia 28.08.2020 r. w sprawie wprowadzenia szczególnych procedur bezpieczeństwa, w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

  2. W związku z koniecznością zapewnienia maksymalnych warunków bezpieczeństwa
    w placówce stosuje się zasady określone w § 2 procedury.

§ 2

Realizacja procedury dotyczących zasad higieny i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni
w placówce odbywa się na zasadach określonych poniżej:

  1. Przy każdym udostępnionym wejściu do budynku umieszcza się dozownik z płynem dezynfekującym do rąk oraz informację o obowiązkowej dezynfekcji rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do placówki.

  2. Pracownik odpowiedzialny za przyjmowania oraz wydawanie dzieci w placówce ma obowiązek dopilnować, aby rodzice lub opiekunowie dzieci dezynfekowali dłonie lub zakładali rękawiczki jednorazowe, a także zakrywali usta i nos.

  3. Wszyscy pracownicy placówki zobowiązani są do regularnego mycia rąk wodą z mydłem.

  4. Nauczyciele sprawujący opiekę nad dziećmi, a także pozostali pracownicy placówki zobowiązani są do dopilnowania, aby dzieci regularnie myły ręce wodą z mydłem,
    a w szczególności zawsze po porannym wejściu do przedszkola, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety.

  5. Wyznaczeni pracownicy placówki dokonują na bieżąco prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, kurków
    od wody, włączników i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach .

  6. Personel placówki zobligowany jest do ścisłego przestrzegania zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji, w tym czasu niezbędnego
    do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby dzieci oraz pracownicy placówki nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących
    do dezynfekcji.

  7. Z sali, w której przebywa grupa, usuwa się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować.

  8. Wszystkie przedmioty znajdujące się w sali należy dokładnie czyścić i dezynfekować

  9. Pracownikom placówki w przypadku wystąpienia sytuacji podejrzenia zarażenia u dziecka, bądź pracownika, zapewnia się w razie konieczności, środki indywidulanej ochrony osobistej w postaci: rękawiczek jednorazowych, maseczek zakrywających usta i nos oraz innych adekwatnie do zaistniałej sytuacji.

  10. Dyrektor placówki jest odpowiedzialny za zapewnienie wystarczającej liczby środków czystości, w tym środków do dezynfekcji powierzchni i sprzętów.

  11. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywiesza się plakaty z informacjami dotyczącymi zasad prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – właściwą instrukcję.